Şifalı Bitkiler Alfabetik Sıra


 
Muzun Faydaları

 

Muz tropikal bol yağmur olan tropikal adalarda yetişen ve dünyanın güney doğusunda sıkça rastlanan meyvelerden bir tanesidir. Türkiye’de tropikal adalar bulunmadığından sadece belirli kesimlerde ve seralarda yetiştirilmektedir. Muzların büyük bir bölümü ülkemize yurt dışından getirilmektedir.

Muz içerisinde bulundurduğu  A, C ve E vitaminleri sayesinde çok faydalıdır. Bunun yanı sıra demir, kalsiyum, fosfori sodyum ve iyot gibi birçok maddeyi de içinde bulundurduğundan zengin bir meyvedir. Vücut için önemli olan B vitamininin B1 ve B2 vitaminini içerisinde bulundurur.

Birçok meyvede az da olsa belirli bir kolestrol değeri vardır. Ancak muz o kadar şifalı bir bitkidir ki kolesterol içermez.  Muzun ise faydası saymakla bitmez. Muz içinde o kadar çok vitamin ve madde bulundurur ki neredeyse şifalı olmadığı hiçbir hastalık bulunmaz.  Muzun faydalarının en başında kemik gelişimi gelmektedir. Muz içerisindeki C vitamini ve kalsiyum gibi maddeler sayesinde kemik gelişimini büyük oranda fayda gösterir. Böbrekleri düzenleyerek iltihaplanmalara karşı koruma sağlar. Düzensizliğe girmesi kolay olan ve özellikle ergenlik döneminden sonra problemler çıkan tiroid bezlerini düzenler. Enerji vericidir ve kasların düzenlenmesini sağlar.

 

 

Etiketler : , ,

Yorumlarınız bizim için önemlidir
*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Click to hear an audio file of the anti-spam word